Головна  →  Новини  →  7 листопада 2018

«Ритуал пам’яті» з нагоди 74-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників

«Ритуал пам’яті» з нагоди 74-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників
06 листопада 2018 року відбулося покладання квітів до пам’ятного знаку «Захисникам та визволителям міста Києва» (Стела Перемоги) та до пам’ятника «Воїнам-танкістам - визволителям м. Києва» (пр. Перемоги, 52/2). Урочистості пройшли з нагоди відзначення 74-ї річниці з Дня визволення України та 75-ї річниці від Дня визволення Києва від фашистських загарбників. Віддати шану загиблим прийшли голова Шевченківської райдержадміністрації Олег Гаряга разом зі своїми заступниками. До них приєднались співробітники Шевченківської РДА, ветерани війни, учасники АТО, представники трудових колективів, військовослужбовці, школярі, кадети, представники громадськості Шевченківського району.
Довідково. 75 років тому, Київ був визволений від фашистських загарбників. Це відбулось у  результаті Київської наступальної операції, яка тривала з 3-го до 13 листопада 1943 року і була складовою частиною Битви за Дніпро – однієї з наймасштабніших і найкровопролитніших воєнних операцій у світовій історії. У ній було задіяно до чотирьох мільйонів людей з обох сторін, а втрати складали до понад двох мільйонів осіб. Під час визволення Києва радянські війська зазнали величезних втрат, адже за негласним наказом Сталіна столицю України треба було взяти до чергової річниці Жовтневої революції.
Як відомо, найзапекліші бої точилися за Букринський плацдарм, який, на противагу Лютізькому не був успішним. Ніч з 5 на 6 листопада стала вирішальною в битві за Київ. По Брест-Литовському шосе (проспект Перемоги) у місто прорвалися перші танки. До четвертої ранку опір противника в місті було зламано. По обіді до Києва увійшли основні частини радянської армії.
Місто було зруйновано і майже порожнє. В центрі – самі обгорілі руїни (відступаючи, гітлерівці підпалювали все, що могли), серед яких де-не-де можна було побачити окремих виснажених, деморалізованих киян. Більше мешканців зустрічалося на Подолі, Шулявці, Деміївці. Всього в місті на цей час нараховувалося близько 100 тисяч мешканців, тобто лише десята частина довоєнного населення. Силами військовополонених нацисти намагалися в останні місяці своєї влади замести сліди масових убивств у Бабиному яру та в районах розташування концтаборів. Але приховати ці злочини було неможливо.
Гітлерівська окупація Києва тривала 778 днів – з 19 вересня 1941-го до 6 листопада 1943 року.
Перейти до спискуВерсiя для друку