Муніципальна няня: соціальна підтримка для внутрішньо переміщених осіб під час воєнного стану
Сьогодні розповімо про важливу соціальну послугу для внутрішньо переміщених осіб — програму «муніципальна няня». Ця ініціатива спрямована на підтримку родин, які потребують допомоги у догляді за дітьми, надаючи батькам можливість знаходити час для перенавчання, працевлаштування та адаптації до нових умов.
Суть програми полягає в тому, що родина самостійно обирає няню для дитини, а держава відшкодовує вартість її послуг. Це забезпечує не лише безпеку дітей, а й дає батькам змогу зосередитися на вирішенні важливих питань. Особливо важливою ця послуга є для тимчасово безробітних батьків, які мають можливість шукати нову роботу або проходити перепідготовку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2024 року № 664, на період воєнного стану (плюс три місяці після його завершення) дія послуги «муніципальна няня» поширюється також на батьків, опікунів дитини, які на законних підставах проживають на території України та доглядають за:
- дитиною з інвалідністю* до шести років;
- дитиною до шести років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
- дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є внутрішньо переміщеною особою;
- дитиною до шести років, яка разом із батьками, опікунами проживає на території адміністративно-територіальної одиниці, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти та безпечного освітнього процесу.
Щоб скористатися послугою муніципальної няні, батьки повинні відповідати певним критеріям.
Заявник, який є внутрішньо переміщеною особою або який проживає на території, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти, має право на призначення і відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» у разі, коли батьки, опікуни дитини відповідають хоча б одній з таких вимог:
- працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством;
- забезпечують себе роботою самостійно (як ФОП);
- здійснюють перепідготовку або підвищення кваліфікації;
- перебувають на обліку як безробітні не більш як шість місяців;
- беруть участь у громадських роботах;
- беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з війною.
Також відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” не призначається батькам, які є батьками-вихователями, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, та батькам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Важливо зазначити, що няня не може бути родичем першого ступеня, а догляд здійснюється за умовами, визначеними в офіційному договорі.
Догляд за дитиною може забезпечуватися як фізичними особами-підприємцями, так і юридичними особами.
При цьому муніципальна няня, яка є:
- ФОП, може забезпечувати догляд одночасно не більш як за трьома дітьми з однієї чи різних сімей. Також у договорі визначаються умови з організації заходів безпеки дітей;
- юридичною особою, може забезпечувати догляд одночасно не більш як за шістьма дітьми з однієї чи різних сімей (з урахуванням того, що за шістьма дітьми забезпечується догляд двома працівниками), а також зобов’язана організувати та забезпечити безперешкодний доступ дітей до укриття.
Муніципальна няня — це важлива соціальна підтримка для українських сімей у складний час. Вона допомагає батькам забезпечити своїх дітей необхідним доглядом, не втрачаючи можливості працювати, навчатися та пристосовуватися до умов воєнного стану.
___________
* а також дитиною до шести років, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною до шести років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність.