До 200-річчя від дня народження Пантелеймона Куліша в Бібліотеці ім. Т. Шевченка для дорослих розгорнута виставка
Бібліотека ім. Т. Шевченка для дорослих
“…то все прах земний, тілько діло і слово наше праведне останеться навіки”
(з листа Пантелеймона Куліша до Григорія Ґалаґана від 09.02.1857р.)
Сьогодні мова піде про виданого українця – письменника, поета, фольклориста, етнографа, перекладача, критика ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША.
Зі шкільних лав ми знаємо його як автора роману "Чорна рада", втім, він прославився ще за життя не лише цим.
Ми ж хочемо розповісти вам про “київську сторінку життя” Куліша.
Тож…
Київ дав Кулішу освіту, друзів, роботу. Тут уперше він побачив свої твори надрукованими. Як зазначив сам письменник у “Чорній раді”, “рідко, може, єсть на Вкраїні добра людина, щоб ізжила вік, да не була ні разу в Києві”.
У Києві й сьогодні можна відшукати місця, пов’язані з перебуванням Куліша.
- 1839 рік. Куліш вступає до Київського університету св. Володимира, який тоді орендував приміщення на вул. Інститутській, а учбовий корпус на Володимирській ще будувався (пост Бібліотеки від 15.07)
- 1940 рік. “Небогатое студенчество большей частью тогда ютилось над Провальем, вблизи университета при спуске к Днепру” (з повісті “Огненный змей”) (між Маріїнським палацом і Аскольдовою могилою)
- 1840-1842 роки. Знайомство з М. Грабовським і К. Свідзинським (Андріївський узвіз, 34)
- 1843 рік. Куліш працює в Києво-Подільському шляхетському училищі (Костянтинівська, 9). В цей час проживає на Хоривій, 6.
- 1844 рік. Знайомство з Костомаровим.
- Юзефович рекомендує ректорові Петербурзького університету Куліша, як викладача російської мови для неросійськомовних студентів. Куліш переїздить до Петербурга.
- 1847 рік. Куліш приїздить до Києва і зупиняється у Красновського на розі Михайлівського провулку та Ірининської (біля Софіївського собору).
- 1847 рік. Проводи Куліша за кордон. Згуртував увесь цвіт України. Були: Костомаров, Шевченко, Гулак, Білозерський. Тоді було прийняте рішення Кирило-Мефодіївським братством, що Куліш і Шевченко не повинні офіційно бути членами братства.
- 1855 рік. Після заслання Куліш проживає в Мотронівці (Чернігівщина). Приїздить в Київ на всю зиму. Тієї зими в Києві живуть Тарновські, Ґалаґани, Грабовські. Куліш, Ганна Барвінок і Білозерський живуть біля Золотих воріт у флігелі будинку Мартинова…
Київські зустрічі відіграли неабияку роль у майбутньому Куліша.
На початку 20 ст. три вулиці, що збігають вниз від університету св. Володимира, Тарасівська, Паньківська, Микільсько-Ботанічна,
названо іменами “трьох найвидатніших людей минулого століття” – Тараса Шевченка, Пантелеймона (в дитинстві Панька) Куліша і Миколи Костомарова. Тоді прізвища були опущені через цензуру.
Ми звикли, що визначними особистостями стають після смерті. З Кулішем було навпаки. За життя – кумир молоді, найяскравіша зірка письменства (І. Франко), лідер нації. Після смерті – забуття. Ми прагнемо зламати цей стереотип ставлення до Куліша і сподіваємось, що нам це вдалося.
До 200-річчя від дня народження Пантелеймона Куліша в Бібліотеці ім. Т. Шевченка для дорослих розгорнута виставка “Я не поет і не історик – ні! Я піонер з сокирою важкою”.
Запрошуємо читачів відвідати Бібліотеку.