У Київраді презентували концепцію нового Положення про бюджет участі
Опубліковано 22 листопада 2016 року о 14:53
У Київській міській раді обговорили концепцію нового Положення про бюджет участі. У ньому напрацьовано новий механізм подачі, розгляду та реалізації громадських проектів, аби бюджет участі став дійсно демократичним, інноваційним та ефективним для Києва. Повідомляють у Київраді.
Нова концепція напрацьована за результатами двох громадських обговорень за участю представників громадськості, секретаріату Київради, київської міської та районних державних адміністрацій, столичних депутати. Вокршопи об’єднали понад 120 громадських організацій та ініціатив. Також понад 700 киян долучилися до другого воркшопу он-лайн.
«Бюджет участі, або громадський бюджет – новий механізм для Києва, який дозволяє залучити активну громаду до самоврядування. Це частина коштів міського бюджету, щодо якої мешканці міста самостійно обирають на що їх витрачати шляхом голосування. Результати такого голосування мають пряму дію, незалежно від волі чиновників та депутатів. Бюджет участі став трендом останніх 5 років у різних країнах світу, у понад 1 500 містах. Ми вважаємо, що цей інструмент електронної демократії в поєднанні з електронними петиціями, дозволить кардинально реформувати відносини між громадою і владою», - зазначив керуючий справами секретаріату Київради Ігор Хацевич.
Цей механізм працюватиме лише тоді, коли матиме довіру громадськості. Саме тому в новій редакції положення контрольна та апеляційна функції покладені на самоврядну громадську комісію, яка формується з широкого представництва діючих громадських організацій шляхом самовисування та внутрішнього рейтингування. Рішення цієї комісії є визначальним щодо допущення спірних проектів до голосування, оцінки роботи задіяних підрозділів виконавчого органу Київради.
«У всіх міст є своя особливість моделі бюджету участі, як і культури самоврядування. Активне долучення київської громадськості, академічної спільноти, активістів KyivSmartCity у співпраці з експертами КМДА та депутатами Київради творить інноваційну київську модель. Зокрема, поєднується максимальна лібералізація, демократизація та інформатизація всіх етапів механізму. Сам інструмент бюджету участі стає не просто конкурсом проектів від громадян, а способом об’єднання громадян, громадських організацій, експертів від влади в опрацюванні та впровадженні корисних проектів для міста, окремих його частин. Також – каталізатором розвитку культури самоврядування, е-демократії, ефективності витрат публічних фінансів» - відзначив Керівник Центру розвитку інновацій НаУКМА, Сергій Лобойко.
«У бюджеті участі є багато викликів і для влади, і для громадськості. Ми домовилися з громадськістю і про це було публічно заявлено КМДА, що влада передає громадськості контроль за бюджетом участі та трансформує себе у сервіс. Тепер нам треба реалізувати це на практиці. На прикладі першого відбору, голосування та реалізації проектів, яке вже зараз у роботі за підтримки USAID, ми зможемо краще зрозуміти, які ще вдосконалення необхідні в механізмі. Важливо щоб до кінця 2016 року Київрада затвердила Положення та ключові параметри, яке ми напрацьовуємо з громадськістю і не залишила дане питання у правовому вакуумі.» - відзначив заступник керівника Департаменту фінансів КМДА Олександр Корень.
Довідково: Запланований на 2017 рік розмір Бюджету участі – 50 млн. грн. Тобто до 1 млн. грн. на 1 проект. Наразі нараховується 14 проектів Бюджету участі, які успішно пройшли оцінку комісії, 30 – відхилено, ще понад 90 знаходяться на розгляді. Згідно з чинним розпорядженням КМДА, подавати власні проекти кияни можуть до 6 грудня за посиланням https://gb.kievcity.gov.ua/ .
Якщо ви бажаєте долучитися до команди експертів та громадських активістів, які опрацьовують новий механізм Бюджету участі, реєструйтеся за посиланням – https://goo.gl/forms/KzubCuDjFQxeotQ73.
За матеріалами http://kmr.gov.ua