Правова лабораторія для читачів бібліотеки ім. І. Котляревського «Медична реформа:що потрібно знати»
Опубліковано 24 січня 2018 року о 16:49
Нещодавно Верховна Рада України ухвалила Закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» — один із ключових законопроектів медичної реформи, таким чином давши старт реформі в Україні. Як свідчить опитування, дві третини українців підтримують реформу медицини. Але населення гостро потребує інформації про те, що ж зміниться в медицині для пересічного громадянина. І не дивно, що виникає багато міфів на цьому ґрунті. Тому бібліотека ім. І. Котляревського вирішила допомогти своїм читачам розібратися в основних етапах медичної реформи та в питанні, що наразі найбільше їх хвилює – як обрати сімейного лікаря.
В січні 2018 року стартував тримісячний підготовчий період, упродовж якого медичні заклади мають почати процес автономізації та підготовки до входження в нову систему. З квітня 2018-го починається єдина на всю країну кампанія «Лікар для кожної сім’ї», у межах якої українці обиратимуть собі лікарів і підписуватимуть із ними декларації. З липня 2018-го на нову систему фінансування переходить перша хвиля громад (районів, міст, об’єднаних територіальних громад) і починає отримувати гроші за новою моделлю. З жовтня 2018-го в систему заходить друга хвиля громад, а до кінця 2018 року - решта громад і закладів.
З квітня кожен українець зможе вільно обрати та укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Як обрати довіреного фахівця, дає поради Уляни Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я про те,: «Є три прості критерії для вибору лікаря: його мають цікавити ваші проблеми, на його рецептах не може бути жодних торгових марок і він має вчитися. Розкажіть йому, що робить ваше життя дискомфортним, подивіться на його рецепти та запитайте, чого навчався чи які курси проходив крайнього разу».
Прослухавши інформацію та переглянувши відео сюжет, у читачів виникло багато питань. Бібліотекарі відповідали, посилаючись на офіційний сайт Міністерства охорони здоров’я та публікації в пресі. Але, оскільки реформа лише стартувала і МОЗ розробляє пакет нормативних актів та методичних рекомендацій, деякі питання залишилися без відповідей. Й це стане темою вже наступної правової лабораторії.