Збережемо первоцвіти!
Ранньою весняною порою розквітають найніжніші з квітів, які біологи об’єднують назвою первоцвіти.
Ця група рослин нараховує близько 500 видів. Підсніжники, проліски, ряст, первоцвіт, шафран, цибуля ведмежа, конвалія, вовчі ягоди – це неповний перелік первоцвітів, що можна зустріти у наших лісах.
Останніми роками кількість первоцвітів в Україні значно скоротилася. Рослини опиняються на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку.
Кожна частина рослини відповідає за виконання певних функцій, порушення яких призводить до її загибелі. Основна функція квітки – це утворення насіння. Відсутність насіннєвого розмноження - це шлях до виродження популяцій. Не треба забувати, що до букетів потрапляють завжди найкращі, найздоровіші квіти.
Саме ті букетики, що могли б утворити сотні, тисячі насінь опиняються у вазах людей, де, поза умовами зростання, гинуть дуже швидко (буквально за кілька годин). Первоцвітам не страшні ані сніг, ані злі морози – до всіляких примх природи ці ранні квіти добре пристосувались. Але є у них інший, набагато страшніший ворог, від якого важко врятуватись – це ми з вами. На вулицях міста вже із запалом продають первоцвіти. Закликаємо громадян не зривати та не купувати ці вразливі квіти. Зменшення попиту сприятиме зниженню пропозицій, та зведе внівець зиск у знищенні такого ніжного природного скарбу.
Хоч у деяких місцях нашого краю первоцвіти є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними. Більшість з них занесені до Червоної книги, а саме: підсніжник звичайний, шафран Гейфелів (крокус), цибуля ведмежа (черемша) та багато інших. Ці рослини підлягають суворій охороні. Згідно Положення про Червону книгу України їх не можна зривати.
За незаконний збір та продаж первоцвітів в Україні передбачена адміністративна відповідальність – накладення штрафних санкцій. Згідно зі ст. 90 кодексу України про адміністративні правопорушення знищення видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою накладання штрафу на громадян від 340 до 510 грн з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від 510 до 850 грн з конфіскацією незаконно добутого. Згідно ст. 88¹ ч.2 кодексу України про адміністративні правопорушення: порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, тягне за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу.