Всесвітній день мігруючих птахів
World Migratory Bird Day - всесвітня екологічна акція, спрямована на привернення уваги широкої світової громадськості до проблем збереження популяції мігруючих птахів.
Відзначається Всесвітній день мігруючих птахів два рази в рік: у другу суботу травня і в другу суботу жовтня.
Основний посил World Migratory Bird Day - наголосити на необхідності збереження перелітних птахів і місць їх проживання.
Вперше World Migratory Bird Day почали відзначати в 1993 році. Основоположником заходу виступила група орнітологів (лабораторія Корнелла) США. Спільними зусиллями екологів, орнітологів і благодійних організацій була розроблена концепція проведення World Migratory Bird Day.
У цей день по всьому світу проводяться масштабні орнітологічні конференції, науково-освітні лекції, семінари, фестивалі. В школах і освітніх центрах проходять тематичні заняття, екскурсійні програми, флеш-моби.
Основна проблематика Всесвітнього дня мігруючих птахів:
- зникнення мігруючих птахів;
- захист мігруючих птахів від антропогенного впливу;
- вплив глобальних екологічних змін на руйнування місця існування мігруючих птахів.
Щорічно організатори заходу вибирають тему Всесвітнього дня мігруючих птахів. В 2019 році було вирішено звернути увагу на негативний вплив пластичного забруднення на перелітних птахів і їх середовище проживання.
Тема World Migratory Bird Day 2019 - «Захист птахів: вирішення проблеми забруднення пластиком». Викинутий пластик (відходи людської діяльності) легко потрапляє в середовище проживання перелітних птахів, завдаючи значної шкоди їх життю і здоров'ю.
Так, забруднення пластиком водойм призводить до отруєння і підвищення смертності серед водоплавних птахів.
В цей день екологи закликають широку громадськість звернути увагу на необхідність скоротити вживання пластикової упаковки.
Щороку зростає кількість країн учасників і загальне число заходів, присвячених World Migratory Bird Day.
Так, в 2018 році близько 80 країн-учасників організували на своїй території тематичні фестивалі-акції зі спостереженнями за птахами, покази фільмів, бесіди.
Навесні на територію України повертаються Бекас, Білий лелека, Болотна очеретянка, Журавель, Сільська ластівка, Шпак і інші пернаті.