Відкриття меморіальної дошки Борису Володимировичу Гнєденку
Сьогодні, 5 грудня, на вул. Прорізній, 10, відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки відомому математику, фундатору кафедри теорії ймовірності у Київському університеті Борису Володимировичу Гнєденку.
Довідково.
Народився Борис Володимирович Гнєденко 1 січня (за новим стилем) 1912 року в Симбірську (нині Ульяновськ, РФ).
Борис Володимирович Гнєденко - відомий математик 20 століття, що займався розробками в сфері теорії вірогідності і її додатків. Свою педагогічну діяльність Б.В. Гнєденко розпочав у Київському університеті 1949 року, після переходу з Львівського університету на роботу до Інституту математики в Києві (у Львівському університеті працював із 1945 року). До Київського університету Б.В. Гнеденка запросив тодішній ректор В.Г. Бондарчук. Саме для молодого і перспективного науковця була створена нова кафедра, яка спочатку носила назву: кафедра теорії ймовірності та алгебри.
Борис Володимирович підтримував прагнення молодих математиків до проведення самостійних досліджень, активне залучення молоді до наукової творчості. Першими київськими учнями Б. В. були В. С. Королюк, В. С. Михалевич і А. В. Скороход. Згодом, праці Б.В. Гнєденка отримали світову популярність завдяки дослідженням з теорії підсумовування незалежних випадкових величин.
Бориса Володимировича Гнєденка називають засновником школи теорії масового обслуговування і надійності в Україні. Борис Володимирович займався вивченням історії математики, був відомий як безпосередній розробник розвитку обчислювальної техніки в Радянському Союзі. Десятки тисяч студентів вчилися і вчаться за його підручником «Курс теорії ймовірностей». Ця книга багаторазово видавалася в різних країнах і є одним з основних підручників з теорії ймовірностей і в наші дні. Спільно з А. Н. Колмогоровим Борис Володимирович Гнєденко написали монографію «Граничні розподілу для сум незалежних випадкових величин» (1949), за яку автори були удостоєні премії АН СРСР ім. П. Л. Чебишева (1951). Спільно з А. Я. Хінчіним Б. В. Гнєденко пише «Елементарне введення в теорію ймовірностей» (1946), яке, витримало безліч видань в СРСР і за кордоном. Крім цього Борисом Володимировичем була написана чудова книга «Нариси з історії математики в Росії» (1946). У 1948 році Борис Володимирович стає академіком АН УРСР. Наприкінці 1954 року в Київ, Б. В. Гнєденко, за дорученням Президії АН УРСР очолив роботу з організації Обчислювального центру. Був створений колектив, до якого увійшли співробітники лабораторії академіка С. А. Лебедєва, автора першої в континентальній Європі ЕОМ, що отримала назву МЕСМ (мала електронна рахункова машина). Почалася робота з проектування універсальної машини «Київ» і спеціалізованої машини для вирішення систем лінійних алгебраїчних рівнянь.
Помер Борис Володимирович Гнєденко 27 грудня 1995 року у Москві.