Увага, небезпечна рослина - амброзія полинолиста!
З метою локалізації і ліквідації амброзії полинолистої (Ambrosia artemisiifolia) на території міста Києва запроваджено карантинний режим відповідно до розпорядження Київської міської військової адміністрації від 30.08.2024 № 922.
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia) є особливо небезпечним карантинним бур’яном, що розмножується насінням, а саме – на одній рослині утворюється від 80 до 150 тисяч штук насінин, які зберігають в ґрунті життєздатність до 40 років. На окремих ділянках чисельність насіння може досягати до 200 млн. шт. на 1 га.
В населених пунктах вогнища амброзії полинолистої приводять до виникнення алергійних захворювань у людей. Згідно з оцінками вчених-біологів України, амброзію полинолисту віднесено до отруйних рослин. Її пилок є однією із причин масового захворювання людей на такі алергічні хвороби як "осіння пропасниця", "бронхоспазм", "бронхіальна астма", "поліноз", "гострий бронхіт". У хворого пухнуть слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, болить голова, посилюється виділення мокроти, настає задишка, сльозотеча, погіршується зір, проявляються приступи бронхіальної астми, підвищується температура, втрачається працездатність. Лікування алергії, що викликана пилком амброзії, тривале й важке.
Дослідження показали, що на утворення однієї тонни сухої речовини амброзія виносить з ґрунту 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору, а також витрачає близько 950 тонн води, що призводить до пригнічення культурних рослин в парках, садах, клумбах, на газонах.
Виключно велика шкодочинність амброзії обумовлена наступними факторами:
- розвиток потужної надземної маси і кореневої системи пригнічує культурні рослини;
- амброзія полинолиста приводить до збільшення алергійних захворювань у людей.
Головне управління Дерпродспоживслужби в м. Києві систематично проводить моніторинг території міста Києва із виявлення регульованих шкідливих організмів.
Щоб запобігти подальшому розповсюдженню амброзії, боротьбу з нею слід: - виривати рослини амброзії з корінням, з наступним знищенням;
- одноразово скошувати амброзію полинолисту безпосередньо перед цвітінням з наступним знищенням (багаторазове скошування бур’яну неефективне);
- залужити засмічену ділянку. Одноразово висівається суміш багаторічних трав, або суцільного травостою із однорічників, здатних пригнічувати вогнища амброзії. В період вегетації скошування травосумішей проводиться після дозрівання насіння трав для забезпечення процесу природного залуження. Норма висіву травосуміші на 1 га 25-32 кг.
Згідно Закону України «Про карантин рослин» проведення заходів по знищенню карантинних організмів на земляних ділянках проводяться силами та за рахунок землевласників та землекористувачів або орендарів земельних ділянок.
Доречно нагадати мешканцям приватних секторів, власникам дачних та земельних ділянок про особисту адміністративну відповідальність за порушення фітосанітарного законодавства, що статтею 105 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» передбачено накладання штрафу на громадян від 3 до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 8 до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація закликає всіх небайдужих до свого здоров’я і здоров’я оточуючих та екологічного стану нашого району до плідної співпраці по знищенню амброзії на засмічених ділянках. Також звертаємось з проханням до керівників підприємств, організацій всіх форм власності, землекористувачів та населення проводити всі необхідні заходи по захисту та оздоровленню екологічного стану нашого району