Центри матері і дитини допоможуть зробити крок до повноцінної та здорової сім’ї
Створення в Україні розвинутої мережі центрів матері та дитини дозволить зменшити кількість дітей, які можуть залишитися без батьківської опіки та знизити ризики відмови матері від своєї дитини.
Розвиток цих закладів передбачено у рамках Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки. Стратегія приділяє найбільшу увагу проблемі сімейного виховання, як пріоритетного перед вихованням в інституціональному закладі. Профілактикою, попередженням та усуненням будь яких ситуацій, коли мати відмовляється від своєї дитини, повинні займатися саме центри матері і дитини. У Мінсоцполітики розраховують, що створення мережі таких центрів суттєво зменшить необхідність влаштування дітей віком до 3-х років до інституціональних закладів.
За словами генерального директора Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Мінсоцполітики Руслана Колбаси, у центр матері та дитини зможе звернутися молода мама або вагітна жінка, яка переживає певні життєві труднощі, та отримати від фахівців центру відповідну допомогу. Центри надають широкий спектр послуг. Наприклад, психологічну підтримку батьків до та після пологів, чи надання жінкам можливості проживання у психологічно та побутово комфортних умовах під наглядом відповідних фахівців. Передбачається, що проживання у закладі може тривати сім місяців до пологів і півтора роки після народження дитини. За цей час жінки можуть переосмислити відношення до майбутнього свого та своєї дитини, зрозуміти цінність материнства та сімейного виховання. А також отримати допомогу в подоланні складних життєвих обставин.
“В ідеалі діти повинні виховуватися у сім’ях - це природньо, це соціальна норма. Передача малюка до інституціональних закладів повинна бути виключенням, тому держава розробляє цілий комплекс заходів, щоб цьому запобігти. Серед них центри матері та дитини - одні з найважливіших”, - підкреслює Руслан Колбаса.
Відповідно до Стратегії, необхідно забезпечити створення мережі центрів матері та дитини, що дасть можливість зменшити влаштування дітей до закладів інституціонального догляду, а з 2024 року - припинити їх влаштування (крім дітей, що потребують паліативного догляду). Окрім цього, буде продовжено розвиток послуг для сімей з дітьми (раннє втручання, паліативний догляд, післяпологовий патронаж), подальше реформування будинків дитини та створення системи патронату над дитиною.
Нагадаємо, що Національна стратегія реформування системи інституційного догляду та виховання дітей реалізується Мінсоцполітики за підтримки Світового банку в рамках проекту “Модернізація системи соціальної підтримки населення”.
За інформацією: https://www.msp.gov.ua/