Профілактика раку - Європейський кодекс боротьби
Опубліковано 05 лютого 2016 року о 16:12
Щороку, 4 лютого, ВООЗ широко інформує населення про способи скорочення глобального тягаря раку. Проходить по девізом "Ми можемо. Я можу.", Всесвітній день боротьби проти раку 2016 року демонструє, як всі люди, діючи колективно або поодинці, можемо внести свій вклад в скорочення глобального тягаря онкологічних захворювань.
Дане зростання є наслідком як старіння населення, так і дії інших факторів, таких як вживання тютюну і алкоголю, нездоровий раціон харчування, недостатня фізична активність, зростання поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння, схильність до впливу канцерогенів у виробничій або навколишньому середовищу (наприклад, азбест, бензол, забруднення повітря, ультрафіолетове випромінювання і радон в природному середовищі), а також збудники деяких інфекцій (наприклад, вірус гепатиту в, Helicobacter pylori і вірус папіломи людини).
Захворюваність на рак в Європейському регіоні ВООЗ зростає – наприклад загальне число нових випадків раку, діагностованих у 2012 році, склало 3,7 мільйона; очікується, що до 2030 року їх число збільшиться на 25%, досягнувши 4,6 мільйона випадків.
12 способів знизити ризик розвитку раку
Міжнародне агентство ВООЗ з вивчення раку (МАВР) опублікувало нове видання Кодексу заходів, дотримуючись яких окремі громадяни зможуть сприяти профілактиці раку. При паралельної реалізації відповідної політики та заходів урядами країн, Кодекс може сприяти зниженню захворюваності на рак в Регіоні.
У Кодексі перераховані 12 рекомендацій, покликаних допомогти людям вести більш здоровий спосіб життя і активно сприяти профілактиці раку. За розрахунковими даними, майже половину всіх викликаних раком смертей в Європі можна було б запобігти, якби всі дотримувалися викладеним нижче рекомендаціям:
1. Не паліть. Не вживайте ніяких видів тютюнової продукції.
2. Зробіть свій будинок вільним від тютюнового диму. Сприяйте заходам по створенню бездимного середовища на своєму робочому місці.
3. Прийміть заходи для підтримки здорової маси тіла.
4. Будьте фізично активними в повсякденному житті. Обмежте кількість часу, який ви проводите в сидячому положенні.
5. Дотримуйтесь здоровий раціон харчування:
6. Вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, зернобобових, овочів і фруктів.
7. Обмежте вживання в їжу висококалорійних продуктів (з високим вмістом цукру або жиру) і уникайте вживання підсолоджених напоїв.
8. Уникайте вживання в їжу м'ясної продукції, підданої технологічній обробці, і продуктів з високим вмістом солі.
9. Якщо ви вживаєте будь-які види алкогольних напоїв, обмежте їх споживання. Повна відмова від вживання алкоголю може запобігти розвитку раку.
10. Уникайте надмірного впливу сонячних променів, особливо на дітей. Використовуйте засоби захисту від сонячних променів. Не користуйтеся соляріями.
11. На робочому місці захищайте себе від впливу викликають рак речовин, дотримуючись правил з охорони та гігієни праці.
12. З'ясуйте, чи не піддаєтеся ви впливу радіації внаслідок високого рівня природного опромінення радоном в житловому приміщенні. Прийміть заходи по зниженню високого рівня радону.
Для жінок:
- Якщо у вас є така можливість, годуєте свою дитину грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку у матері.
- Обмежте використання гормонозаместительной терапії, яка підвищує ризик розвитку деяких видів раку.
Подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію проти:
- Гепатиту В (для новонароджених)
- Вірусу папіломи людини (для дівчаток)
- Завітайте до організованих програм скринінгу на рак:
- Рак кишечника (чоловіки і жінки)
- Рак грудей (жінки)
- Рак шийки матки (жінки)
Європейський кодекс боротьби проти раку був підготовлений фахівцями, науковцями та іншими експертами в галузі онкології, щоб підвищити рівень обізнаності європейських громадян про ефективні шляхи профілактики раку. Перше видання Кодексу було опубліковано в 1987 р Наукова праця, використаний в ході підготовки 4-го видання, був опублікований напередодні.
Стратегії ВООЗ в підтримку змін
ЄРБ ВООЗ допомагає країнам в Європі створювати можливості і стимули для здорового способу життя своїх громадян. За останні кілька років ЄРБ ВООЗ опублікувало кілька планів дій, покликаних допомогти країнам ефективно боротися з факторами ризику розвитку раку.
Була розроблена дорожня карта по боротьбі проти тютюну, щоб сприяти країнам у реалізації Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну.
З метою зниження рівня споживання алкоголю ЄРБ ВООЗ допомагає країнам впроваджувати 10 практичних заходів, які довели свою ефективність (наприклад, підвищення податків на алкоголь і заборона реклами алкоголю).
До Європейського план дій в галузі харчових продуктів і харчування на 2015-2020 рр. увійшли стратегії поліпшення фізичної та цінової доступності більш здорових харчових продуктів і надання підтримки споживачам у виборі здорового харчування, як, наприклад, введення стандартів харчування в школах, зміна складу харчових продуктів з метою поліпшення їх поживних якостей і використання зрозумілою споживачеві маркування з інформацією про харчовому складі продуктів.
У Стратегії в області фізичної активності для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2025 рр. визначені заходи, що дозволяють урядам країн зробити фізичну активність частиною повсякденного життя громадян, наприклад, шляхом облаштування велосипедних доріжок і безпечних громадських місць для відпочинку і активних ігор.