«Право на пам’ять» в Центральній районній бібліотеці імені Євгена Плужника


18 травня - День пам'яті жертв геноціду кримськотатарського народу.
17 травня 2019 року в Центральній районній бібліотеці імені Євгена Плужника відбувся перегляд документального фільму «Депортація кримських татар: цифри, фото, відео».
Захід «Право на пам’ять» був проведенний з метою вшанування представників кримськотатарського народу, загиблих і постраждалих в наслідок геноціду, організованого радянською владою, а також привернення уваги до нинішнього драматичного становища кримських татар, викликаного анексією Криму РФ.
Коли приходять незнайомці...
Вони приходять у твій дім,
Вони вбивають вас всіх і кажуть:
"Ми не винні... не винні".
(Текст пісні Джамали "1944")
У ніч з 17 на 18 травня 1944 року НКВС провела примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР, звинувачуючи у "зраді батьківщині". Депортованим відводили від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з ними відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі. За найбільш вірогідними оцінкками істориків, депортації зазнали понад 238,5 тисячі кримських татар. Їх депортували у віддалені райони Сибіру, Уралу, Середньої Азії, без права пересування.
Повернення кримських татар до Криму набуло масового характеру лише починаючи з 1987року. Проголосивши незалежність, Україна взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян, включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації.