Онлайн-інформаційна година «Україна-НАТО: час зближення» у бібліотеці ім. А. Костецького для дітей
4 квітня 1949 року США, Канада, Великобританія, Франція, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Норвегія, Данія, Ісландія, Португалія підписали у Вашингтоні ПІВНЧНОАТЛАНТИЧНИЙ ДОГОВІР (через це його часто називають Вашингтонським договором) і таким чином утворили ОРГАНІЗАЦІЮ ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНОГО ДОГОВОРУ (NATO – NorthAtlanticTreatyOrganisation), яку також називають Північноатлантичним альянсом. Кожна з держав приєдналась до нього добровільно після публічного обговорення і внутрішньої парламентської процедури. У 1952 році до НАТО ввійшли Греція і Туреччина, в 1955 – ФРН, у 1982 – Іспанія, в 1999 – Польща, Чехія та Угорщина, в 2004 р. – Латвія, Литва, Естонія, Словенія, Болгарія, Румунія і Словаччина, а в 2009 р. - Албанія та Хорватія. На нинішній момент членами цієї організації є 30 держав Європи та Північної Америки.
НАТО – ЦЕ МІЖУРЯДОВА ОРГАНІЗАЦІЯ, у якій усі держави-члени повною мірою зберігають суверенність і незалежність. На сучасному етапі зусилля Альянсу спрямовані, передусім, на підтримку міжнародного миру й безпеки, протидію новим викликам і загрозам, гарантування стабільності й добробуту її країн-членів.
Головним принципом діяльності Організації є загальне визнання суверенними державами необхідності співпрацювати на основі неподільності безпеки його членів. Альянс дає можливість досягти індивідуальних власних цілей в питаннях національної безпеки через колективні зусилля.
Діяльність НАТО зосереджена на таких основних напрямках:
- здійснення миротворчих операцій з метою врегулювання конфліктів та забезпечення пост-конфліктного будівництва;
- боротьба з міжнародним тероризмом, розповсюдженням зброї масового знищення, нелегальним обігом наркотичних речовин, торгівлею людьми, незаконним відмиванням грошей;
- впровадження міжнародних освітніх та наукових програм;
- надання гуманітарної допомоги країнам, постраждалим від стихійних лих та техногенних катастроф;
- сприяння демократичному розвитку країн, забезпеченню дотримання основоположних прав людини, боротьбі з корупцією, ефективному функціонуванню механізмів державного управління.
- Україна пройшла шлях від Хартії про особливе партнерство, до Інтенсифікованого діалогу з НАТО з питань набуття членства та відповідних реформ. Виконання Плану дій щодо членства в НАТО є останнім етапом на шляху до отримання країною-претендентом запрошення приєднатися до Альянсу.
Краще познайомитися із НАТО, з принципами та основними напрямками діяльності цієї організації вам допоможе відеофільм «НАТО: що це таке, чому продовжує існувати і як працює? (Ukrainian version)».