Музей історичного центру міста Києва презентує проект «Київ. Славетні імена»
Олександр Мурашко (1875-1919)
До 145 річчя від дня народження
I. Пішохідна екскурсія: «Олександр Мурашко і Київ»
Локації:
- вул. Мала Житомирська – місце проживання
- вул. Володимирська – навчання у рисувальній школі
- бульвар Т.Шевченка – робота учня рисувальної школи у Володимирському соборі
- вул. Інститутська – навчальна студія художника
- вул. Мала підвальна – майстерня художника
- вул. Боггоутівська – місце проживання
II. Лекція: «Олександр Мурашко. Від Києва до Парижа». Відеоряд
III. Екскурсія «Олександр Мурашко» у Національному художньому музеї
IV. Стаття «Шляхами Олександра Мурашка»
У цьому році виповнюється 145 років від дня народження знаменитого киянина, художника і педагога Олександра Мурашка, життя, творчість і педагогічна діяльність якого пов’язана з Києвом і, зокрема, із Шевченківським районом столиці. Саме про Київ він писав: «Тут світло, тут сонце, тут чудова природа, тут своя культура». Постать Мурашка є визначальною в історії національної культури. Він був одним з тих, хто зачинав українське малярство XXст. з його новітнім образно-пластичним баченням світу. У 1917 році, коли Україна вступила в нову добу своєї історії О.Мурашко став членом Центральної Ради і був одним із засновників Української академії мистецтв.
Олександр Мурашко народився 26 серпня 1875 року у Києві, навчався у київській рисувальній школі знаменитого митця Миколи Мурашка. В 1900 році закінчив Академію мистецтв у Петербурзі, де навчався у Іллі Репіна. У Петербурзі створив знакову картину «Похорон кошового».
А потім був Париж і Мюнхен(1901-1904рр). Саме в Парижі створено цикл картин «Паризькі кав’ярні», портрети парижанок
і знаменитий «Портрет дівчини в червоному капелюсі»(1903р.), що належить до найкращих творів художника. Згадані твори нині експонуються в Національному художньому музеї,
як і картина «Благовіщення», створена у Києві.
О.Мурашко мріяв разом з художниками Михайлом Бойчуком та братами Кричевськими створити у Києві мистецький центр і школу, де б навчалися малюванню. Урочисте відкриття Української Академії Мистецтв відбулося 5 грудня 1917 року. На честь цієї події у залах колишнього Педагогічного музею на вул. Володимирській, 57, де тоді знаходилась Центральна Рада, була влаштована виставка творів професорів Академії, серед них і Олександр Мурашко – керівник майстерні портретного живопису. Численна київська публіка мала змогу побачити кращі полотна мистецьких знаменитостей, які здобули визнання на європейських виставках – Михайла Жука, Олександра Мурашка, Федора Кричевського, Абрама Маневича, Миколи Бурачека.
Життя Олександра Мурашка закінчилось трагічно – він був вбитий чекістами 14 червня 1919 року, коли повертався з дружиною додому.
У цей час він жив у своєму будинку на Татарці, на вулиці, яка тепер називається Боггоутівська. Похований на Лук’янівському кладовищі. У Київ прийшла влада Рад, та влада, що розправилася і з педагогом Володимиром Науменком, з композитором Леонтовичем.
О.Мурашко підняв українське мистецтво до західноєвропейського рівня, а його твори долучені до контексту світового художнього процесу.