Літературний альманах у бібліотеці ім. М. Костомарова
Опубліковано 13 вересня 2016 року о 12:03
12 вересня в бібліотеці ім. М. Костомарова відбувся літературний альманах з нагоди 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті І.Франка. Учні 10 класу СШ № 27 дізналися багато цікавої інформації про цю геніальну особистість. Постать українського генія, який володів 14-ми мовами і займався десятком різних видів творчої діяльності, повинна бути прикладом щоденного наслідування для кожного. Учасники заходу також переглянули фільм студії «ВІАТЕЛ» про життя і творчість Івана Франка та ознайомились з поетично-музичною композицією «Зів’яле листя».
Цікаві та несподівані факти з життя великого українця
Іван Франко народився 27 серпня 1856 року в прикарпатському селі Нагуєвичах Самбірського округу (тепер Дрогобицького району Львівської області) на Галичині. Батько, Яків Франко, був заможнім сільським ковалем; мати, Марія з роду Кульчицьких, походила зі збіднілої шляхти. Хоча між батьком, у якого це був другий шлюб, і досить молодою матір’ю була велика вікова різниця (33 роки: батькові було 53, а матері – 20 років), подружжя жило у злагоді.Коли Іванові було шість років, батько віддав його до початкової школи. Вже за два роки Іван читав українською, польською і німецькою, добре рахував, розв’язував задачі. У 1864 році хлопця віддали у Дрогобич, у так звану нормальну Головну міську школу отців-василіан. Івана, як особливо здібного, зарахували одразу до другого класу.
У Франка було близько 100 псевдонімів. Серед них: Джеджалик, Брут Хома, Мирон, Живий, Кремінь, Марко та ін.
Львів – місто, де письменник прожив сорок років. Він присвячував Львову вірші, був щиро захоплений ним. Саме у місті Лева зараз функціонує Університет імені Івана Франка, де його поважають навіть крізь віки.
Івана Франка заарештовували тричі. У перший раз він провів у камері з кримінальними злочинцями 11 місяців, а після другого арешту, у 1880 р., ледь не помер з голоду. Тоді за тиждень в готелі він написав повість «На дні» без єдиного виправлення і на останні гроші відіслав її до Львова, після чого три дні жив на три центи, знайдені на березі річки Прут. А коли їх не стало, лежав без пам’яті, без сил. Врятував Франка старий служитель готелю.
Іван Франко став першим професійним українським письменником, який заробляв на життя літературною працею.
У 1886 р. Франко одружився. Його дружиною стала Ольга Хоружинська, яка була високоосвіченою людиною, добре володіла багатьма мовами. Познайомившись з письменником, вона вирішила стати його дружиною й помічницею, та присвятити своє життя чоловікові. Разом подружжя виховало чотирьох дітей, однак подружнє життя Франків не було щасливим.
Іван Франко прожив неповних 60 років, з них понад 40 років віддав активній творчій діяльності. У практичному підсумку за 40 років він написав 6000 творів. Це означає, що кожних два дні з-під пера письменника виходив новий твір, що міг бути віршем чи новелою, або й повістю, романом чи монографією. За час активної творчої діяльності письменника в нього вийшло 220 окремих видань, кожного року Франко видавав 5-6 книжок. Серед сучасних письменників таких титанів немає, а колосальна працездатність Франка просто вражає.
Останні сім років писав лівою рукою, бо права була паралізована. Систематизувати та упорядковувати матеріали йому допомагав син Андрій. Двоє синів Івана Франка (Петро і Тарас) вступили до складу легіону Українських січових стрільців.
Помер Іван Франко 28 травня 1916-го на чужих руках – сини були у війську, дочка в Києві, дружина в лікарні. Через бідність і нестачу грошей ховали в чужій вишиваній сорочці, в «позиченій» ямі на шість домовин. В окремій могилі перепоховали Івана Франка через 10 років.