Громадський бюджет 2: чого чекати і як подавати заявку
Опубліковано 08 червня 2017 року о 14:32
1 червня стартував 2-й Громадський бюджет. Його перший етап – підготовка та подання проектів. Згідно з рішенням Київради на реалізацію проектів-переможців місто виділяє 100 млн. гривень, що вдвічі більше, ніж було до цього.
ПРОЕКТИ: ВАЖЛИВО ЗНАТИ
Проекти ГБ-2 ділитимуться на малі (до 400 тис. грн.) та великі (до 2 млн. грн.). Загалом, на реалізацію малих проектів передбачається до 20 млн. грн., а на великі - 80 млн. Громадські ініціативи, як і раніше, будуть поділені за категоріями. Це безпека та громадський порядок, дорожньо-транспортна інфраструктура, енергозбереження, комунальне господарство, культура та туризм, навколишнє середовище, освіта, охорона здоров’я, спорт, соціальний захист, ІКТ та розвиток громадянського суспільства.
Насамперед автору проекту варто уважно вивчити Положення про громадський бюджет міста Києва, прийняте рішенням Київради від 22 грудня 2016 року. Згідно з ним, проект має відповідати нормам законодавства (не містити ненормативної лексики, наклепів, закликів до насилля та ін.), а питання його реалізації знаходитися у межах компетенції Київради, КМДА чи РДА. Втілення ініціативи має відбуватися на території міста Києва, приміщень загального користування та об’єктів комунальної власності (або ОСББ, ЖБК). Проект заповнюється за формою, поданою у додатку до Положення.
– Цього разу ГБ стає відкритим для краудсорсингу – долучення до проектів усіх зацікавлених сторін. Але від них мають бути надані відповідні гарантійні листи-підтвердження. І від організацій, на території яких здійснюватиметься проект, – що вони готові до його реалізації, - підкреслює Сергій Лобойко. В ГБ-1 вже був прецедент, коли КПІ відмовилося відкрити своє футбольне поле, де мали провести ремонт, для всіх киян. І для втілення проекту-переможця та освоєння закріплених у бюджеті на нього коштів довелося підшукувати інший об’єкт (ним стала територія муніципальної школи по сусідству).
Орієнтовний бюджет, розрахований автором/командою, має включати усі витрати (розробка проектної документації; закупівля сировини, матеріалів, комплектуючих та інших витрат, необхідних для реалізації проекту). З огляду на інфляцію та зміну цін, непередбачувані факти, рекомендується закладати резервні кошти (10-20% від бюджету проекту).
Із-за чинного бюджетного кодексу термін реалізації проектів обмежений одним роком. Тому ініціаторам громадських проектів рекомендують до їх офіційної подачі провести серію консультацій з місцевими органах влади. Зокрема, чи реалістично втілити їх ідеї за рік на практиці (враховуючи час на погодження, тендери, розмитнення, роботи з монтажу тощо).
Проект подається автором у електронному (у електронній системі) або паперовому (у пунктах супроводу громадського бюджету) вигляді до 15 липня. Протягом 2 робочих днів з моменту надходження проекту районна робоча група здійснює його попередню перевірку, і, якщо немає порушення законодавства, дозволяє його публікацію на сайті. Впродовж 20-ти днів автор здійснює агітацію за проект і збирає своїх перших прихильників (необхідно 50 для малих і 200 для великих проектів), у тому числі може долучати їх у команду.
Далі буде надана можливість публічної презентації/обговорення проекту за участі різних експертів, зокрема і від влади. Пізніше, коли вже буде формальна експертиза проекту, у разі непорозумінь з органами влади, є можливість винести його на апеляцію на розгляд Громадської бюджетної комісії (ГБК). Вона складатиметься з представників незалежних ГО, яких кияни скоро оберуть шляхом електронного голосування.
Голосування за проекти ГБ-2 планується провести у жовтні 2017 року.
Одночасно розпочався процес передачі місту прав на модернізовану інформаційну систему «Громадський проект». Відповідальним за тестування та подальше технічне адміністрування цього е-сервісу призначено КП «ГІОЦ», яке підпорядковано Департаменту ІТ та використовує ресурси сучасного дата-центру, в якому розгорнуто комплексну систему захисту інформації. В електронному сервісі враховані пропозиції громадськості та експертів з електронної демократії.
Рекомендований порядок дій для авторів проектів ГБ-2:
- Ознайомитися з офіційною інформацією про старт ГБ-2 на сайті https://gb.kyivcity.gov.ua ;
- Підготувати концепції проекту, одразу продумати рекламну кампанію ;
- Проконсультуватися в пункті супроводу ГБ, що є у кожній РДА;
- Звернутися за порадами до авторів ГБ-1;
- Зареєструвати проект (до 15 липня 2017);
- Проводити рекламно-інформаційну кампанію з максимальним залученням в команду людей, які підтримали проект.