Держпраці роз’яснює, які трудові й соціальні гарантії передбачені для вагітних жінок і працівників із дітьми
У яких випадках вагітним жінкам і працівникам із дітьми не можна відмовляти у працевлаштуванні та які пільги роботодавець має їм надавати, роз’яснює Державна служба України з питань праці в межах інформаційної кампанії «Виходь на світло!».
За яких підстав не можна відмовити в роботі вагітній жінці або особам із дітьми?
Відповідно до чинного законодавства не можна відмовляти у працевлаштуванні вагітним жінкам, одиноким матерям дитини до 14 років або дитини з інвалідністю, особам, які виховують дитину до 14 років без матері, матерям дітей до 3 років без об’єктивних на те причин. Причину відмови необхідно обґрунтувати в письмовій формі й пам’ятати, що рішення про неприйняття на роботу може бути оскаржене в суді.
Із цих самих причин забороняється знижувати працівникам заробітну плату.
Які умови праці має забезпечити роботодавець?
Жінки не можуть працювати на підземних роботах. Але жінкам дозволяється доручати не пов’язану з фізичною працею роботу під землею, наприклад, санітарне та побутове обслуговування.
Також забороняється залучати жінок до підіймання й переміщення вантажів, вага яких перевищує встановлені граничні норми.
Якщо працівниця вагітна або має дітей до 3 років і не може виконувати свої обов’язки, роботодавець має перевести її на легшу й безпечнішу роботу, знизити норму виробітку зі збереженням середньої заробітної плати.
Також заборонено вимагати від неї працювати вночі (із 22:00 до 06:00), у понаднормові години та вихідні або їздити у відрядження. Якщо жінка має трохи старших дітей – від 3 до 14 років, або ж доглядає дитину з інвалідністю, за бажанням вона може працювати понаднормово чи їздити у відрядження. Ці самі вимоги поширюються на працівників, які виховують малолітніх дітей без матері.
Які додаткові гарантії мають працівники з дітьми?
На прохання вагітної жінки, працівниці, яка має дитину до 14 років, дитину з інвалідністю чи доглядає за хворим членом сім’ї, або особи, яка виховує малолітніх дітей без матері, роботодавець зобов’язаний перевести її на неповний робочий день/тиждень.
Матерям дітей до півтора року, окрім загальної перерви для відпочинку й харчування, надаються додаткові перерви для годування дитини – по 30 хвилин (60 хвилин, якщо дітей двоє й більше) кожні три години.
Також у разі необхідності роботодавець має надати вагітним жінкам і жінкам із дітьми до 14 років або дітьми з інвалідністю путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безплатно або на пільгових умовах, а також надати їм матеріальну допомогу.
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Роботодавець не може з власної ініціативи звільнити вагітних жінок і матерів із дітьми віком до 3-х років (до 6-ти років – якщо жінка подовжила відпустку для догляду за дитиною), одиноких матерів із дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю. Навіть за повної ліквідації підприємства або закінчення строкового трудового договору роботодавець має працевлаштувати таких працівниць.
Ця вимога також поширюється на осіб, які виховують малолітніх дітей без матері.
Детальніше про ці та інші права й гарантії для працівників – на сайті Держпраці та на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/.
За інформацією: https://kyivcity.gov.ua