4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку
4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку - щорічно відзначається дата, запропонована в 2008 р Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями (Union for International Cancer Control - UICC) для підтримки цілей Всесвітньої декларації по боротьбі з раком (World Cancer Declaration).
Показники розвитку захворювання у всьому світі мають тенденцію до зростання: щорічно 8,2 млн осіб помирають від раку, з них 4 млн - передчасно, у віці 30-69 років. В Україні станом на 2013 р зареєстровано 163 тис. Нових випадків захворювання, з летальним результатом - близько 83 тис.
З кожним роком в Україні все більше людей помирають від раку.
Серед інших проблем у світі майже перше місце займає проблема онкозахворювань. Україна стала не винятком.
За даними комітету охорони здоров'я, головою якого є Костянтин Яриніч, 5 років тому реєстр хворих становив - 850 тис., Тобто кожен 50 чоловік був хворий. Сьогодні цифра збільшилася в кілька разів - більше, ніж 1 млн, тобто - кожен 45-й.
Ці відомості оголосив під час прес-конференції член комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Костянтин Яриніч.
Практикуючий онкохірург акцентував увагу на тому, що хворобу можна запобігти вчасно виявивши пухлина. Але наші громадяни ще не привчені до культури здоров'я і не розуміють, що щорічна діагностика раку може врятувати їм життя. Він радить ввести тактику "обов'язковій діагностики".
Прикладом може послужити лікарня Кіровограда, де він працює: там медперсонал не йде у відпустку, поки не пройде медогляд. Такий спосіб допоможе запобігти 30% всіх онкозахворювань. Адже в Україні від раку помирає в 2-3 рази більше людей, ніж у розвинених країнах.
У 2015 році Всесвітній день боротьби проти раку присвячений темі «Одні з нас» (Not Beyond Us).
Доступ до профілактики, лікування та паліативної допомоги між жителями різних країн і соціальних верств відрізняються. Практичні стратегії і глобальна прихильність зможуть заохотити здійснення комплексних національних планів боротьби з онкологічними захворюваннями, відкрити нові можливості впливу на глобальний тягар раку. Основним покликанням кампанії цього року є дослідження способів реалізації вже наявних знань в області профілактики, раннього виявлення, лікування та догляду. Згідно зі статистикою, онкологічне захворювання протягом життя розвивається у кожної третьої людини, відповідно кожен (як окремі особи, так і їхні друзі, родичі, колеги) тим чи іншим чином залучений в цю проблему.
Кампанія цього року побудована навколо чотирьох напрямків роботи:
1. Здоровий спосіб життя. Зниження соціальних та екологічних ризиків розвитку раку і розширення прав і можливостей людей робити здоровий вибір - це ключові компоненти в досягненні глобальної мети зниження передчасної смертності від неінфекційних захворювань.
2. Раннє виявлення. Робота над підвищенням доступності програм раннього виявлення раку і їх наявністю в різних країнах може значно зменшити тягар хвороби.
3. Доступне для всіх лікування. Усі люди мають право на доступ до якісного і ефективного лікування раку на рівних умовах, незалежно від економічних труднощів внаслідок географічного розташування.
4. Поліпшення якості життя. Реагування і розуміння специфіки впливу раку на емоційне, психічне і фізичне благополуччя здатні максимізувати якість життя пацієнтів, їх сімей та осіб, які здійснюють догляд за хворими.
За інформацією http://www.umj.com.ua/