14 листопада – Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом
Цей День покликаний підвищити рівень інформованості населення про проблеми діабету і служити важливим нагадуванням всьому людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.
Цукровий діабет входить в трійку захворювань, що найбільш часто призводять до інвалідизації населення і смерті (атеросклероз, рак, цукровий діабет). За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.
Цукровий діабет (ЦД) — це ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну. Захворювання призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервової системи, а також інших органів і систем.
Симптоми цукрового діабету: спрага (хворі можуть випивати 3-5 л і більше рідини в добу); прискорене сечовипускання (як вдень, так і вночі); сухість у роті; загальна та м’язова слабкість; підвищений апетит; свербіж шкіри (особливо в області геніталій у жінок); сонливість; підвищена стомлюваність; погано загоюються рани; різке схуднення у хворих з цукровим діабетом 1 типу; ожиріння у хворих з цукровим діабетом 2 типу.
Ускладнення цукрового діабету: серцево-судинні захворювання (атеросклероз судин, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда); атеросклероз периферичних артерій, у тому числі артерій нижніх кінцівок; мікроангіопатія (ураження дрібних судин) нижніх кінцівок та інші.
Для діагностики цукрового діабету виконують наступні дослідження:
аналіз крові на глюкозу: натще визначають вміст глюкози в капілярній крові (кров з пальця); проба на толерантність до глюкози: натщесерце беруть близько 75 г глюкози, розчиненої в 1-1,5 склянках води, потім визначають концентрацію глюкози в крові через 0.5 та 2 години; аналіз сечі на глюкозу і кетонові тіла: виявлення кетонових тіл і глюкози підтверджує діагноз діабету; визначення глікозильованого гемоглобіну; визначення інсуліну і С-пептиду в крові: при першому типі цукрового діабету кількість інсуліну і С-пептиду значно знижується, а при другому типі можливі значення в межах норми.
Вилікувати діабет повністю неможливо, але в будь-якому випадку лікування завжди буде тривалим і непростим. Тому є сенс задуматися про комплексні заходи профілактики. Насамперед, необхідно підтримувати в організмі здоровий водний баланс. Існує просте правило: пити склянку води вранці і перед кожним прийомом їжі обов’язково. Це необхідний мінімум.
Правильно харчуйтеся. Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П’ять блюд з овочами й фруктами в день. Їжте більше продуктів, багатих на складні вуглеводи. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. Їжте хліб з борошна грубого млива, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю.
Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.
Слідкуйте за своєю вагою. Займайтеся спортом. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.Стежте за рівнем глюкози в крові. Відмовтесь від алкоголю і тютюну.
Діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі!
Для попередження розвитку ускладнень цукрового діабету необхідно постійне лікування і ретельний контроль рівня цукру в крові! Хворі на цукровий діабет обов’язково повинні перебувати на обліку у лікаря-ендокринолога! Самоконтроль і точне виконання рекомендацій лікаря дозволяють уникнути або значно уповільнити розвиток ускладнень захворювання!